X
تبلیغات
زولا
دوشنبه 9 شهریور‌ماه سال 1388 ساعت 02:52 ب.ظ

 عید پاک...مراحل تشکیل تخم مرغ...تخم مرغ در میان ملل مختلف.....ضرب المثل تخم مرغ 

 

 

مراحل تشکیل تخم مرغ در بدن مرغ

     معمولا نژاد مرغ مادر ایرانی در سن 24تا27 هفتگی به بلوغ رسیده و تخمدان چپ آنها فعال می شود (تخمدان راست همیشه غیر فعال است ) .

از 3تا5 هزار فولیکول موجود در تخمدان (1عدد) رها می شود که شامل تخمک + کمی زرده اطراف آن است که در عوام به آن زرده میگویند .

ابتدا درون شیپور رفالوپ می رود و حدود ربع ساعت صبر می کند ، همزمان با رها شدن فولیکول شیپور شروع به حرکات انقباضی می کند تا آن را جذب کند . در شیپور کیسه ی ذخیره ی اسپرم است و این یک ربع برای این است که اگر اسپرمی باشد لقاح صورت گیرد و نطفه ایجاد شود .

بعد از آن زرده ی نطفه دار حرکت می کند وارد مگنوم می شود چند ساعت و چند دقیقه(حدود 3 ساعت) درنگ می کند ؛در اطراف زرده شروع به تشکیل سفیده می شود و کار مگنوم با ورود هر جسم ترشح سفیده است .

سپس در تنگه لایه های نرم(پوسته ی نرم ) تشکیل شده ، دو لایه ی نرم در قطب پهن تخم مرغ از هم فاصله می گیرند و کیسه هوایی تشکیل می شود ( در بقیه ی جا ها دو لایه ی نرم چسبیده اند )

کیسه برای زمانی که جوجه می خواهد خارج شود از این هوای کم استفاده کند   ( 75 دقیقه لازم است ) بعد به رحم می رسد که پوسته ی آهکی شکل می گیرد .

18 تا 22 ساعت در رحم می ماند تا ÷وسته ی آهکی روی پوسته ی نرم شکل گیرد ؛ در همین ناحیه در بعضی نژاد ها رنگدانه ایجاد می شود و پوسته ی تخم مرغ رنگی می شود . سپس در قسمت واژن یک لایه ی شفاف روی پوسته ی آهکی را می پوشاند که خروج را آسانتر و و منافذ (حدود 8000 منفذ ) را می پوشاند تا میکروب وارد نشود ؛ زمان تشکیل این لایه 1 دقیقه است .

در حالت طبیعی 24 تا 25 ساعت طول می کشد تا تخم مرغ ایجاد شود . هر مرغ از زمان آغاز تخمگذاری تا پایان آن باید دست کم 210 تخم بگذارد.

تخم دو زرده

    تخم دو زرده طبیعی نیست و اختلال در تخمدان است که همزمان 2 زرده را آزاد کرده .

در جوجه کشی رشد یکی متوقف می شود و یک جوجه ایجاد می شود ، در جوجه کشی تخم دو زرده مناسب نیست .

تخم مرغ  برای پیشگیری و درمان

علاوه بر این اثرات، لوتئین قادر است که از بروز عوارضی همانند کاتاراکت، گلوکوم چشم، سرطان ریه و سرطان سینه در انسان جلوگیری نماید. محققین دانشگاه هاروارد دریافته اند که مصرف تخم مرغ حاوی رنگدانه های طبیعی، در سنین نوجوانی در دختران جوان به طور مرتب و روزانه، موجب می شود که در سنین بالاتر عارضه سرطان سینه در آن ها مشاهده نشود. لوتئین با شرکت در ساختمان HDL یا کلسترول خوب، می تواند از بروز عوارض قلبی جلوگیری نماید. آن چه که در ارتباط با بروز بیماری های قلبی باید مورد توجه قرار گیرد، کاهش مصرف چربی های اشباع و چربی های نوع ترانس است. این دو نوع چربی در پخت انواع شیرینی، چیپس، غذاهای آماده و ... به کار می رود. یک تخم مرغ بزرگ، 5 گرم چربی دارد که حدود 5/1 گرم آن اشباع است و مهم تر آن که فاقد چربی نوع ترانس می باشد . 

تخم مرغ در روز عید پاک

عید پاک یا عید قیام، مهم‌ترین روز تعطیل در سال مسیحی است که یکشنبه‌ای بین ۲۲ مارس و ۲۵ اوریل است (دقیقاً مشخص نیست). مسیحیان بر این باورند که در این روز، عیسی مسیح پس از اینکه به صلیب کشیده شده بود دوباره زنده شده و برخاست (رستاخیز) و به همین مناسبت، در این روز یکشنبه مقدس، جشنی به پا میکنند. به عید پاک، در انگلیسی (ایستر) گفته می‌‌شود.
تخم‌مرغ در فرهنگ مسیحی و البته در بسیاری از کشورها و فرهنگ‌های       دیگر (مثل روسیه، اوکراین، رومانی و ...)، نماد آغاز یک زندگی جدید است . همانطور که یک جوجه پرنده با شکستن تخم‌مرغ و خارج شدن از آن، زندگی جدیدی را شروع می‌کند .
.تخم‌مرغ نماد یک قبر است که با خارج شدن از آن یک زندگی جدید آغاز می‌شود. در کل، تخم‌مرغ نماد رستاخیز است ..اکثر اوقات، این تخم مرغ به رنگ قرمز است که در فرهنگ مسیحیان، نمادخونیست که از حضرت عیسی در هنگام به صلیب کشیده شدن ایشان ریخته شد .

یکی از نمادهای عید پاک، تخم مرغ رنگ شده است. از دیگر نمادهای آن، خرگوش است. در باور مردم، خرگوش‌ها در این روز وارد لانه مرغ‌ها شده و تخم‌مرغ‌های آنها را می‌دزدند. بنابراین مردم تلاش می‌کنند با رنگ آمیزی تخم مرغ‌ها آنها را از دید خرگوش‌ها پنهان کنند.طبق یک سنت قدیمی، تخم مرغی که برای این کار در نظر گرفته می‌شود، معمولاً به صورت رنگ شده یا نقاشی شده است و به آن Easter Egg گفته می‌شود.البته این روزها، در این دنیای مدرن و مصنوعی، این نوع تخم‌مرغ‌ها معمولاً به صورت شکلاتی و یا به صورت پلاستیکی تولید می‌شوند.

در روز عید پاک، افرادی که به آن‌ها Easter Bunny گفته می‌شود (و معمولاً در لباس خرگوش ظاهر می‌شوند)، تخم‌مرغ‌های روز عید را در جاهایی مخفی می‌کنند و بچه‌های خوب که در مراسم شرکت کرده‌اند، سبد به دست، دنبال این تخم‌مرغ‌ها می‌گردند و آن‌ها را پیدا می‌کنند، در نهایت تخم‌مرغ‌های شکلاتی یافت‌شده را بین افراد تقسیم می‌کنند و می‌خورند.

رکورد داران مصرف تخم مرغ 

و روز جهانی تخم مرغ

ژاپنی ها رکورددار مصرف تخم مرغ در جهان هستند. در این کشور هر ژاپنی در سال 300 تخم مرغ مصرف می کند در حالی که در ایران این میزان 130 تخم مرغ برای هر نفر در سال است.
ژاپنی
 ها به دلیل استفاده مکرر از غذاهای دریایی، با استفاده زیاد از تخم مرغ آسیب نمی بینند.
اعراب نیز علاقه بسیاری به مصرف تخم
 مرغ های ایرانی دارند چرا که تمایل برای استفاده از تخم مرغ های غربی و اروپایی مثل دیگر محصولات این کشورها در میان اعراب کمرنگ تر شده است.
برایتان جالب است بدانید که تخم
 مرغ ایرانی از تخم مرغ های هندی و اروپایی که در تولید این ماده با ارزش غذایی اسم درکرده اند، گران تر است اما به دلیل کیفیت نامناسب محصولات هندی و اروپایی، تمایل زیادی در کشورهای حوزه خلیج فارس و جنوب شرق آسیا به استفاده از این محصول از نوع ایرانی وجود دارد.
از سوبسید قابل توجه اروپایی
 ها به تخم مرغ، به عنوان دلایل عمده ارزانی تخم مرغ در این کشورها یاد می شود.
روز جهانی تخم
 مرغ
معجزه خلقت که بسیاری از انسان
 ها را به شگفتی وادار ساخته، به قدری جایگاه ویژه ای در میان بشر 2 پا پیدا کرده است که یک روز را هر ساله به نام روز جهانی تخم مرغ نامگذاری می کنند. این روز که توسط کمیسیون بین المللی تخم مرغ تعیین می شود، متغیر است.
همزمان با روز جهانی تخم
 مرغ در مورد ارزش غذایی و تولید مدرن این ماده ارزشمند بحث و تبادل نظر می شود.
در سپتامبر سال گذشته میلادی، سیدنی استرالیا میزبان علاقه
 مندان تخم مرغ بود. معمولایک روز از بین 19 تا 24 سپتامبر هر سال به عنوان روز جهانی تخم مرغ تعیین می شود.

روش های ایجاد نقش روی تخم مرغ

برای ایجاد نقش برجسته روی تخم مرغ هاتون با کمک یک قلم موی ظریف و  چرب شده طرح یا عبارت مورد نظرتان را روی تخم مرغ بنویسید و چند روز تخم مرغ را داخل سرکه بیاندازید . بعد از گذشت چند روز عبارت یا طرح به

صورت برجسته در می آید. و میتوانید آن را به دلخواه رنگ کنید .علت برجسته شدن اینه که سرکه به قسمت های چرب اثر نمیکنه ولی در بقیه قسمتها خورندگی ایجاد میکنه.

تخم مرغهای مدرن فرانک گرام واقعاْ‌ دیدنی هستند. فرانک برای طرح دادن و ایجاد سوراخهای کوچک، از یه مته برقی کوچک استفاده می کنه که تقریباْ‌۲۵۰۰تا ۳۵۰۰سوراخ در هر پوست تخم مرغ به وجود میاره. طرحهایی که اون میده الهام گرفته از طرحهای سنتی اسلوونی است. جالبه بدونید که به اندازه ۱۷۰۰۰بار روی این پوسته ها سوراخ ایجاد کرده است. این تخم مرغ ها شکننده ولی در عین حال بسیار زیبا هستند .

روش دیگر قرار دادن تخم مرغ پوست کنده در سویا و آب اسفناج وچغندر و ...است .

احادیث

الکافی

امام صادق:« از تخم پرندگان٬ آنچه دو سویش نا همسان است٬ خورده می شود وحلال است و آنچه دو سویش همسان است ٬خورده نمی شود وحرام است.»

مرازم نقل می کند از امام صادق که از تخم مرغ یاد می کرد و فرمود:«هان که خوراکی سبک است. دل دادگی به گوشت را فرومی نشاند؛ ولی عارضه های گوشت را ندارد.»

الکافی

تخم مرغ در میان ملل مختلف

     اقیانوسیه: در برخی جزایر معروف است، انسان از تخم پرنده سر بر آورده است.

ایرانی: آفرینش؛ اصل حیات. در آیین زردشت آسمان به شکل تخم مرغی فلزی و درخشان آفریده شده است.

بودایی: پوستۀ تخم مرغ "پوستۀ جهل" است و شکسته شدن آن یعنی تولد دوباره و رسیدن به اشراق، زمان و مکان متعالی.

چینی: تمامیت؛ زردۀ تخم مرغ آسمان و سفیده اش زمین است. در آفرینش تخم مرغ کیهانی دو نیمه می شود و از هر نیمه زمین و آسمان بوجود می آِد..

کاربرد تخم مرغ در جواهرات

      با مخلوط کردن پودر شیشه سفید، سفیده تخم مرغ و ماده لزج حلزون، مروارید مصنوعی ساخته شد. 

 ضرب المثل

تخم مرغ دزد شتر دزد می شود

مرغ سیاه تخم سفید گذاشته

تخم نکرد ، نکرد وقتی هم کرد توی کادون کرد

املت پختن تخم مرغ شکستن هم داره

مرغ سیاه روی تخم سفید می خوابد

زکوة تخم مرغ یک دانه پنبه دونه است

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo